nedelja, 22. november 2015

ZAKAJ JE POMEMBNA STERILIZACIJA PSIČK (IN MAČK)

Vsi vemo, da je sterilizacija potrebna zaradi preprečevanja neželenih rojstev. Manj splošno znano pa je, da je ta poseg bistvenega pomena za samičkino zdravje.

Mnogi skrbniki, ki se zanesejo, da bodo v času gonitve lahko dovolj dobro pazili na svojo psičko, da ne bi prišlo do brejosti, se ne odločijo za sterilizacijo. Ne vem iz kakšnih vse razlogov, najbrž ji hočejo prihraniti neprijeten poseg in / ali se izogniti tveganju operacije.

Prava resnica pa je, da ravno ne-sterilizacija psic in mačk ogroža njihovo zdravje.






Našla sem sestavek o sterilizaciji psičk, ki ga je na svojem fb profilu objavil veterinar iz Beograda.

Njegov pristop je name naredil zelo dober vtis, še posebej, ker poudarja, da pri svojem delu sledi renomirani strokovni literaturi, ob tem pa vedno upošteva tudi praktične izkušnje, tako svoje in svojih kolegov kot tiste, ki mu jih zaupajo skrbniki živali. Zato sem hitro pljunila v roke in njegov članek prevedla.

Takole pravi:
Sterilizacija je najpogostejša tema pogovorov z lastniki psov. Preseneča me, koliko različnih mnenj slišim o tem. Celo kolegi veterinarji imajo različna mnenja o sterilizaciji! Ni čudno, da so skrbniki psov zmedeni.
Nič ni bolj naravno od tega, da se psička pari in koti zdrave mladiče. Največja napaka, ki jo pri tem delajo lastniki je napačna ocena odgovornosti in obveznosti, ki jo prinaša skrb za leglo. Vložiti je potrebno veliko časa, pa tudi denarja. Po prvem leglu se mnogi odločijo za sterilizacijo.
Ampak – najboljši čas za sterilizacijo je takrat že mimo. Razpolagam s podatki iz vrhunske literature na področju veterinarske kirurgije  (Douglas Slatter: Textbook of Small Animal Surgery), ki pravijo, da je ta čas pred nastopom prve gonitve. V tem primeru je pojavnost tumorja mlečne žleze nižji od 0,5%. Če je sterilizacija opravljena neposredno po prvi gonitvi, verjetnost pojava tumorja zraste na 8%, po drugi gonitvi pa že na 26%.
Čimbolj zgodaj je treba sprejeti odločitev, če bo vaša psička (isto pa velja tudi za mačke) namenjena za razplod in bo kotila, dokler bo za to sposobna, ali pa bo samo ljubljenček. Najbolje že takrat, ko si psa priskrbimo.
Vsako odstopanje od ustrezne prakse zmanjšuje možnost za ohranitev zdravja vaše živali. Lahko pride do pojava tumorja mlečne žleze, do piometre ali kakšne druge hormonsko pogojene bolezni.



Veterinar torej hoče povedati, da sta za preprečevanje hormonsko pogojenih bolezni najboljši dve poti: ali naj bo psička sterilizirana dovolj zgodaj (že pred prvo gonitvijo in prvo menstruacijo) ali pa naj koti mladiče vse svoje rodno obdobje, vsaj enkrat na dve leti. S tem nima v mislih finančnega okoriščanja s prodajo mladičev, ampak je tako najbolje za ustrezno ravnovesje hormonov v telesu samice in s tem za njeno zdravje.
Lastnikom, ki se odločijo za drugo pot, doktor priporoča, da naj bo psička ob prvi paritvi stara vsaj dve leti, še bolje tri.

Pod tem člankom so nekateri bralci v komentarjih izražali začudenje, češ ali ni to prezgodaj za sterilizacijo. Večina nas je pač vajena prakse, da se poseg opravi po prvi menstruaciji, pri starosti okrog enega leta. Pred leti pa sem slišala modrovanje nekaterih lastnikov, da mora psica pred sterilizacijo enkrat kotiti. 

Neka gospa navaja, kako zdravi sta njeni psički, stari 13 in 11 let, ki nista sterilizirani, prva je enkrat kotila, druga pa sploh ne. Doktor potrpežljivo odgovarja, da so v posameznih primerih možna odstopanja, toda strokovna literatura temelji na podatkih, pridobljenih na večji populaciji, in da so se strokovne smernice še vedno izkazale za pravilne.


pes v gibanju, skrb za zdravje psa



V podkrepitev temu navaja še čisto nedaven primer iz njegove ambulante: 

Tri leta staro rotveilerko ('rotica' – sklepam pač da je to rotveilerka v srbščini, ali pa mešanka s to pasmo), ki ni bila sterilizirana in se nikoli ni parila. 
Psičko so pripeljali zaradi slabega splošnega stanja. Z ultrazvokom so ugotovili, da je maternica znatno povečana, krvni izvidi pa slabi – v krvi so se ji kopičili toksini. Tudi jetra so bila precej oškodovana. Šlo je za gnojno vnetje maternice, ki se s tujko imenuje piometra.

Takoj so izvedli poseg. Odstranjena maternica je tehtala cele tri kilograme!

S takšnim posegom nevarnost za žival še ni povsem mimo. Ker je vnetje že naredilo določeno škodo organizmu, je ta oslabljen, težje prenese operacijo in potrebuje daljše okrevanje.

Če pa se odločimo za preventivno sterilizacijo, je operirana povsem zdrava žival v dobri kondiciji; gre za rutinski poseg z zelo majhnim tveganjem.


PIOMETRA – GNOJNO VNETJE MATERNICE

Je najpogostejša bolezen reproduktivnih organov samice. Obolenje je izjemno resno; če se ne diagnosticira in obravnava pravočasno, ima lahko tudi smrtni izid.

Čeprav se imenuje 'gnojno vnetje maternice', v največjem številu primerov vzrok zanj ni infekcija, ampak neravnovesje spolnih hormonov v organizmu samičke.

Bolezen lahko zanesljivo preprečimo s preventivno sterilizacijo.

S sterilizacijo preprečimo tudi nekatera nekoliko redkejša obolenja rodil kot so tumorji maternice in jajčnikov.

Če se piometra ali tumor na rodilih pojavita, je zdravljenje prav tako sterilizacija, vendar je v tem primeru operacija veliko bolj tvegana kot če je opravljena preventivno pri zdravi živali.


sobota, 7. november 2015

ZAKAJ MORAMO NUJNO POBIRATI PASJE IZTREBKE?



ZAKAJ JE TAKO POMEMBNO, DA POBIRAMO PASJE IZTREBKE?




Pasji iztrebki so tretji največji razlog onesnaževanja vode na zemlji.


Razkrajajo se zelo počasi.


Če jih ne odstranimo, dež spere iztrebke naravnost v podtalnico.


V vodi povzročijo med drugim tudi povečan delež dušika, zaradi česar se zmanjša delež kisika v njej. Kisik v vodi je nujno potreben vodnim rastlinam in živalim.


Iztrebki lahko vsebujejo škodljive mikroorganizme kot so giardia, salmonela in E. coli, ki se lahko prenašajo na ljudi in živali ob zaužitju okužene vode.


Trakulje in gliste v iztrebkih lahko v zemlji živijo zelo dolgo ter se ob stiku prenesejo na druge živali in ljudi. 


Če ne pospravljate za svojim psom, se bodo v iztrebkih namnožile muhe.


Nikomur ni prijetno stopiti v iztrebek in ga prenesti v avto, hišo ali službo.

Kaj pa če bi ga pobral radoveden malček in ga dal
 v usta?!

Sprotno odstranjevanje preprečuje tudi neprijetne vonjave.


Nepobrani pasji iztrebki dajejo pse in lastnike na slab glas.


Enostavno je počistiti, če vedno nosiš v žepu za to namenjene plastične vrečke. Pri nas jih imamo nastavljene v vseh možnih žepih, da jih ne pozabimo vzeti s sabo na sprehod. (Če res nikjer v bližini ni posebnega koša za pasje iztrebke, zavezano vrečko odvržemo med navadne - mešane odpadke.)


Vaši sosedje bodo spoštovali vaše lepe manire. (Japajade.)


ALI NI TO ŽE DOVOLJ RAZLOGOV, DA JE PASJE IZTREBKE NUJNO TREBA POBIRATI???


Nenazadnje pa: Takšen je zakon! 

Večina občin, verjetno že vse, imajo to področje urejeno z občinskim odlokom, nadzor pa opravljajo inšpekcijske službe. Višino denarne kazni za onesnaževanje javnih površin z živalskimi iztrebki določi vsaka občina posebej. 
V MO Ljubljana in več drugih občinah je ta znesek 100 evrov, ponekod celo še več.

Na primer: Občinska inšpekcija in redarstvo Občine Logatec sta maja 2014 objavila, da je puščanje iztrebkov na javnih površinah opredeljeno kot prekršek, za katerega je zagrožena globa 400 evrov.



Lastniki psov, pobirajte iztrebke!



nedelja, 1. november 2015

6 NARAVNIH NAČINOV, KAKO PREPREČITI / ODSTRANITI BOLHE PRI PSIH



Če vas skrbijo kemikalije v umetnih repelentih, lahko uporabite naravna sredstva. Ni jih težko narediti, razen za cedrovo žaganje ne vem, kje bi ga lahko dobili. Pa nič hudega, saj je še pet drugih možnosti na izbiro.

Zakaj te sestavine: eterična olja in druge sestavine, uporabljene tukaj, so naravni insekticidi oziroma pesticidi, ki dokazano bodisi odvrnejo bodisi ubijejo zajedalce zaradi svojih različnih sestavin oziroma naravno prisotnih kemikalij. Vsekakor se jih veliko uporablja pri preprečevanju napadov bolh in klopov.

6 domačih zdravil proti bolham – zavarujte svojega psa pred ugrizi brez uporabe močnih kemikalij


1. Ovratnica proti bolham

Ovratnica je odličen način odganjanja bolh, ne da bi morali stalno kaj površinsko nanašati. Obvladovanje bolh je z njo stalno.

Potrebujemo:

- 3 – 5 kapljic cedrovega ali sivkinega olja
- 1 – 3 jedilne žlice vode
- ruto ali pasjo ovratnico
- kapalko za oči (po možnosti, ni pa nujno)

Navodila:

Razredčite dve do tri kaplje izbranega olja v eni do treh jedilnih žlicah vode. Nekateri uporabljajo olje nerazredčeno, vendar je bolje, da je vsaj malo razredčeno. 
Potem izberite ovratnico ali ruto, ki bo postala ovratnica proti bolham – mislim, da je ruta boljša, ker jo samo nataknete in snamete, ovratnica vašega psa pa ne bo vonjala. S kapalko za oči ali podobnim pripomočkom nakapljajte pet do deset kapljic tekočine na ruto in podrgnite konca tkanine skupaj, potem pa jo lično zavežite psu okrog vratu. 
Enkrat na teden ponovno nanesite oljno mešanico na ovratnico (ruto)

Dodatno:
V kombinaciji s tem lahko daste eno ali dve kapljici olja, razredčeni z najmanj eno jedilno žlico olivnega olja, na začetek repa.


2. Pijača, ki odganja bolhe  

Lahko se uporablja skupaj s katerim koli od ostalih petih tu opisanih sredstev.

Potrebujemo:

- 1 jedilno žlico destiliranega belega kisa ali jabolčnega kisa

Navodila:

Za vsakih štirideset kilogramov mase psa dodajte eno žlico kisa na četrt litra njegove vode za pitje. Ne samo da odžene bolhe, temveč tudi izboljša stanje kužkove kože in dlake.
(Nisem še poskusila, upam da psi to hočejo piti?)


3. Glavnik proti bolham

Ta vsebuje limono, limona pa limonen, ki ubija in odganja bolhe, za nas in naše domače živali pa je neškodljiv.

Potrebujemo:

- 1 sveže narezano limono
- 1 lonec sveže vode
- glavnik, gobo ali krtačo

Navodila:

Zavrite lonec vode in dodajte rezine sveže narezane limone. Ugasnite plamen, ko dodaste limono, in pokrijte lonec, da se mešanica čez noč prepoji. Naslednji dan potopite glavnik ali krtačo svoje živali v mešanico (prepričajte se, da je primerno hladna) in to vlecite skozi njen kožuh. Tudi goba deluje, še posebej, če imate zelo kratkodlako pasmo. 
Hitreje je, če vodo močno zavrete in jo polijete čez pravkar narezano limono. Potem samo namočite glavnik, pustite, da se ohladi, in uporabite, kot je opisano.


4. Pršilo proti bolham

Kot bonus bo vaš pes po uporabi tega pršila dobil lep sijaj kožuha.

Potrebujemo:

- 1 skodelico destiliranega belega kisa ALI 1 skodelico jabolčnega kisa ALI mešanico enakih količin obeh
- četrt litra sveže vode
- 2 – 3 kapljice sivkinega ali cedrovega olja
- primerno veliko steklenico z brizgalko

Navodila:

Eterično olje ni čisto nujno, zagotovo pa da pršilu dodatno moč in prijeten vonj. Če ga uporabljate, dodajte dve do tri kapljice skupaj z belim ali jabolčnim kisom ali obema v četrt litra sveže vode. Napolnite steklenico z brizgalko in popršite psa, pri tem pa pazite, da jim ne zaide v oči, nos in ušesa – torej, izogibajte se obraza. 
Da bi dosegli vrat in mesto za uhlji, navlažite mehko platno z mešanico in obrišite. 
Tudi ležišče in okolico narahlo popršite z njo.


5. Vrečka proti bolham

Ta majhna vrečka vsebuje stvari, ki za nas lepo dišijo, od ljubljenčka pa odganjajo zajedalce.

Potrebujemo:

- 2 kvadratka tkanine, ki diha (na primer muslina)
- pest cedrovega žaganja
- 1 – 2 čajni žlički posušenih sivkinih popkov
- lupino ene limone

Navodila:

Iz tkanine sešijte vrečko. Napolnite jo s pestjo dišečega cedrovega žaganja, eno do dvema žličkama sivke in limonino lupino. Na vrhu pustite dovolj prostora, da lahko zavežete s pentljo ali sešijete (če zavežete, lahko ponovno uporabite vrečko, ko vonj vsebine oslabi). 
Namestite pod ljubljenčkovo posteljo oziroma ležišče ali v bližino, da bo odganjala bolhe. 
Približno enkrat na mesec zamenjajte vsebino s svežo.


6. Kopel proti bolham

Potrebujemo:

- pol skodelice sveže iztisnjenega limoninega soka*
- eno in pol do dveh skodelic sveže vode
- četrtino do polovice skodelice blagega mila ali šampona za domače živali


* količine se razlikujejo glede na velikost psa. Načeloma uporabljajte dve skodelici vode na pol skodelice mila in prav toliko limoninega soka.

Navodila:

Pomešajte limonin sok, vodo in milo ali šampon. Shranite v steklenico, označite in vsak teden kopajte žival, da bi odgnali bolhe.


Kako na naraven način, z naravnimi sredstvi pregnati bolhe s psa


POMEMBNO: Eterična olja je treba pred uporabo vedno razredčiti. Bodite pozorni na govorico telesa vašega psa. Dajte mu povohati različne vonje, da vidite, kako se odzove. Uporabite tistega, za katerega se zdi, da mu je všeč ali ga bo vsaj prenašal. 

Ocenjujejo, da psi lahko prepoznavajo vonje tisočkrat do desettisočkrat bolje kot ljudje. Predstavljajte si, da je nekaj, kar vam smrdi, razmazano po vsem vašem telesu in smrdi še tisočkrat močneje!