torek, 20. oktober 2015

KAKO ZAPOSLITI PSA V DEŽEVNIH DNEH



Ko je zunaj zelo slabo vreme, in v primeru da naši kosmatinci ne marajo mokrote, se pojavi problem, kako potrošiti njihovo odvečno energijo.

Na deževen dan pač spijo več kot običajno, nekaj aktivnosti pa vendarle potrebujejo. Prav tako v najbolj mrzlih zimskih dneh, ko bodo sprehodi zaradi mraza krajši kot sicer.




 

OBROKI


Nekaj popestritve lahko naredimo že z drugače postreženim obrokom: Namesto da mu brikete stresemo v skledo, od koder v trenutku izginejo, jih skrijemo na več mestih v stanovanju. Pes se bo z iskanjem zaposlil, razgibal in zabaval


Grižljaje lahko dodatno ovijemo v časopisni papir, vtaknemo v kartonsko škatlo in podobno, da se bo moral potruditi, da pride do njih. No ja, tudi mi bomo imeli nekaj dela s pospravljanjem.


Pri nas doma je priljubljena igra z lončki: Poiščemo čim več plastičnih lončkov, jih obrnemo narobe, spodaj pa skrijemo briket, v vsak lonček enega ali dva. Tarja in Pajo navdušeno prevračata lončke in hrustata zaklade izpod njih. Sproti postavljam lončke nazaj in skrivam podnje nove brikete, tako da na ta način pojesta ves obrok. Naredili smo tudi posnetek:







Kombinacija hranjenja in igre prinašanja/skrivanja: 

Brikete ali druge prigrizke spravimo v platneno vrečko ali manjšo torbico, ki se dobro zapira. Ta predmet mečemo, da nam ga pes prinaša. Vsakič dobi en grižljaj iz vrečke, ki jo nato spet dobro zapremo in spet vržemo ali pa skrijemo ter ga spodbudimo, da jo išče.




IGRE


Nekatere igre, ki se jih pes veseli zunaj, se lahko prav tako igramo v stanovanju, na primer igre prinašanjaigre vlečenja in 'ujemi'


Skrivalnice se v stanovanju igramo tako, da se s priboljškom v roki skrijemo, ko nas kuža najde, pa ga nagradimo. Še bolj zabavno bo, če se skrivanja udeleži vsa družina.


Ponavljanje in utrjevanje ukazov ter učenje novih, nega kožuha ali samo crkljanje kar tako – veliko je možnosti za preživljanje prijetnih zimskih uric.




IGRAČE


Pasje igrače so največkrat zanimive samo ali predvsem takrat, ko psa z njimi animiramo mi, na primer da mu jih mečemo. V obdobju izraščanja zob se bo kuža dolgo zaposloval z grizenjem gumijastih igrač, pozneje pa grizenje ne zanima več vseh psov.


Malo drugače je z igračami, ki jih lahko napolnimo s prigrizki – te so vedno zanimive, razen če je pes neješč, takšnega pa za zdaj ne poznam. Dobijo se različne izvedbe takšnih igrač, veljalo pa bi poskusiti tudi s kakšno plastenko brez zamaška. Z malo domišljije se bomo spomnili še kakšnega predmeta, kamor bi lahko skrili priboljške in zaposlili psa s tem, da jih izbeza ven. Paziti je potrebno na varnost – naj to ne bo predmet, na katerem se žival lahko ureže ali kako drugače poškoduje.


S stališča varnosti je takšno igračo bolje kupiti, ker je zagotovo narejena po varnostnih standardih. 


Raznolike igrače za polnjenje s hrano so hkrati dobre še za en namen: če pes prehitro jé, kar vemo da ni dobro, lahko upočasnimo hranjenje s tem, da mu ves dnevni obrok ponudimo na ta način. Ker pes je dlje in pojé manj, je to hkrati tudi preventiva proti debelosti.


Zanimivo je, da se v trgovinah za male živali dobi tudi veliko različnih miselnih igrač za pse. To so razne plošče in stolpi z različno oblikovanimi prostorčki za – kaj pa drugega! – prigrizke, vsak prostorček se odpira na drugačen način, kar stimulira mentalno aktivnost psa.


V spletni trgovini Zoohit smo kupili eno od takšnih igrač. Imenuje se Dog Activity Flip Board. Na spodnjem posnetku lahko vidite, kako Pajo zavzeto premaguje ovire do slastnih briketkov. Pravzaprav je tisto z lončki na prejšnjem posnetku precej podobno; za večjo pestrost pa je najbolje ponuditi enkrat eno in drugič drugo. Igrača predstavlja malo večji izziv od lončkov, ker se vsak predalček odpira na drug način. Najtežje je premakniti oranžno ročico, toda nazadnje Pajotu uspe tudi to. Bravo Pajo!

 




Saj res, skoraj bi pozabila na piskajoče igrače.Tarja jih ima zelo rada, Pajo pa ne ve z njimi kaj početi. Pozor, tiste ki so poceni, se pokvarijo v nekaj urah, če že ne minutah. :)